Ocean Plastic Forum på Folkemødet 2025

jun 18, 2025 | Uncategorized

I weekenden har vi i Ocean Plastic Forum været rundt på årets Folkemøde for at lytte, debattere og tale med både gamle og nye samarbejdspartnere om havets fremtid – og hvordan vi sammen kan gøre en forskel.

Vi var bl.a. med til en spændende debat om marine naturnationalparker, arrangeret af WWF Verdensnaturfonden / WWF Denmark, hvor der blev snakket om biodiversitet og beskyttelse af havmiljøer. Vi blev også inspireret af debatten “Fra Den Blå Planet til Plastikplanet”, hvor vores medlem Plastindustrien deltog. Her blev det tydeligt, at løsninger på plastikforurening kræver teknologi, adfærdsændringer og politisk vilje – og ikke mindst stærkt samarbejde på tværs.

Og så holdt vi selv debat under overskriften: “Tiltrækker kriser nye faglige frivillige?”, modereret af Søren Linding. I panelet sad:
Helle Hygum Espersen, Chefanalytiker i VIVE – Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd
Peter Horne Zartsdahl, Generalsekretær i Engineers Without Borders Denmark
Hans Andersen, Kommitteret for Hjemmeværnet / medlem af Folketinget for Venstre, Danmarks Liberale Parti
Ida Holmgaard, Projektleder i Ocean Plastic Forum.

Vi talte om, hvilke opgaver de fagligt engagerede frivillige løser, hvad der driver dem og hvordan vi sikrer, at engagementet varer ved, også når krisen lægger sig. Det blev tydeligt, at det for mange handler om at mærke, at deres viden og erfaring faktisk gør en forskel, og at de får lov til at bringe deres kompetencer i spil.


Tak til alle jer, vi mødte, lyttede til og samarbejdede med. Vi er taget hjem med rygsækken fuld af nye idéer, inspiration og lyst til mere!